Sildid:

Armastatud inimese surm

Kogedes suurt kaotust oma elus, aitab inimhingel terveneda vaid leinamine. See mõjub tervendavalt ja kutsub esile muutuse, mida surma asjaolu, kõik kaduv, meilt nõuab.


Olles kaotanud armastatud inimese, satume suuri väljakutseid nõudvasse olukorda igal olemise tasandil. Kahe inimese suhe on loonud ühise maailma, mis endisel viisil on nüüd lõppenud. Tihti vajavad lähedase kaotanud inimesed sel ajal erilist hoolt ja teadlikkuse kandvat vaikset kohalolu. Maha surutud või ärahoitud lein viib inimese ajapikku üha sügavamasse depressiooni, kus kogetakse kõike tühisena, iseennast väärtusetuna ja tulevikku lootusetuna. Leinaprotsessi vältimine takistab inimese arengut. Kaotus tuleb elada lõpuni välja. Lein on meie hingetervisele elulise tähtsusega.

Sellisel kujul, surelikena peame olema valmis kaotusteks, hüvastijätmisteks, valukogemusteks ja seejärel taas enese avamiseks. Seda aitab meil inimlikul tasandil teha just lein. Surmaga kohtumine näitab meile alati seda, mida seni olime endastmõistetavaks pidanud ja sunnib meid muutuma, kas tahame seda või mitte. See hingeelamus sunnib meid looma uut vahekorda maailmaga.

Inimene, keda oleme armastanud, elab meiega suhtluse kaudu vaimuilmaga, aga kehaline koosolemine ei ole enam võimalik. Kui seda kaotust tõesti sammhaaval tunnistatakse ja selles kõrgem mõte leitakse, siis on leinaprotsess oma eesmärki täitnud. Selleks tuleb kaotuse olemust täielikult mõista.

Ravimid võivad aidata inimesel rahulik olla ja õhtuti näiteks unehäirete puhul magama jääda, kuid ei lahenda probleemi. Lein on protsess ja seda saab läbida vaid inimene ise. Lähedase inimese kaotus on suur kogemus ja tihti vajatakse selles usalduslikku abi ka väljastpoolt.

Mida paremini me kohaneme uutes rollides, mida elu meilt nõuab, seda paremini näeme, milliseid inimomadusi endis arendada suudame. On valuline lasta lahti inimesest, kes on meile palju tähendanud ja isegi kui meile näib, et sureme osaliselt koos armastatuga, siis selles kaotuses peitub sügavam võimalus ennast leida ja elule ärgata.


Eelmine
Maskide langemise aeg
Järgmine
Vägivald meie sees

Lisa kommentaar

Email again: